2 Years Warranty? How can we say that?

As teknotel we produce our products according to ISO standards. Regulations related to plating have been made due to  standard of ISO 1456 2009.


In the article 5.3 of ISO 1456:2009 the environment usage  of the products have been indicated .Environment number 2 is for kitchen and bathroom, environment number 3 is the environment where it is exposed  to rain and humidity from time to time.
 


In the tests carried out according to the corrosion test specified in the table of no 6 of the ISO 1456 :2009 standard, the prieods of no corrosion in the test product were determined. For the environment number 2 48 hours SALT TEST period is stipulated in the test. We can give 2 YEARS WARRANTY for the products that pass the test.
 

Bu site, Bulut Web Site Logo Web Tasarım Sistemi kullanmaktadır.

Değerli müşterilerimiz, COVID-19 sebebi ile kargo firmalarının şubelerinde ve aktarma merkezlerindeki aşırı yoğunluktan dolayı teslimatlarda bazı gecikmeler yaşanabilmektedir. Kargo firmaları tarafından yaşatılan aksaklıkların farkında olup, üzülerek takip etmekte ve ilgili şubeler ile iletişime geçip en kısa sürede çözülmesi için elimizden geleni yapmaktayız. İçerisinde bulunduğumuz ve zorlu geçen bu pandemi dönemini hep birlikte aşacağımıza inanıyor ve göstermiş olduğunuz anlayışınız için teşekkür ediyoruz, sağlıklı günler dileriz.