How can i clean my chrome plated products?

Never wash any chrome-plated or painted product in the dishwasher. Abrasives shorten the life of your product.

Never use any product coated or painted chrome with bleach, descaler, etc. Do not try to clean or polish chemicals. This type of chemicals has an abrasive effect, shortening the life of your product.

For chrome plated or painted products, cutter etc. Do not harm with products. You can shorten the life of your product by breaking the surface.

It is the healthiest solution to use a dump cloth when cleaning your chrome plated or painted products. The life of the product will not be shortened.

Bu site, Bulut Web Site Logo Web Tasarım Sistemi kullanmaktadır.

Değerli müşterilerimiz, COVID-19 sebebi ile kargo firmalarının şubelerinde ve aktarma merkezlerindeki aşırı yoğunluktan dolayı teslimatlarda bazı gecikmeler yaşanabilmektedir. Kargo firmaları tarafından yaşatılan aksaklıkların farkında olup, üzülerek takip etmekte ve ilgili şubeler ile iletişime geçip en kısa sürede çözülmesi için elimizden geleni yapmaktayız. İçerisinde bulunduğumuz ve zorlu geçen bu pandemi dönemini hep birlikte aşacağımıza inanıyor ve göstermiş olduğunuz anlayışınız için teşekkür ediyoruz, sağlıklı günler dileriz.